See plassi on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "sv",
"3": "plats"
},
"expansion": "Borrowed from Swedish plats",
"name": "bor+"
}
],
"etymology_text": "Borrowed from Swedish plats.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "plassi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "plassit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "plassi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "plassit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "plassin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plassit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plassin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plassien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plassia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plassissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "plassista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "plassiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "plassilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "plassilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "plassille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "plassina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "plassiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "plasseiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "plassitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "plassein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "plassini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "plassini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "plassini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "plassini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "plassini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plassini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plassini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plassieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plassiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plassejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plassissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "plassistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "plassiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "plassillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "plassiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "plassilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "plassinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "plassikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "plasseikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "plassittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "plassisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "plassisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "plassisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "plassisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "plassisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plassisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plassisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plassiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plassiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plassejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plassissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "plassistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "plassiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "plassillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "plassiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "plassillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "plassinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "plassiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "plasseiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "plassittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "plassimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "plassimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "plassimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "plassimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "plassimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plassimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plassimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plassiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plassiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plassejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plassissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "plassistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "plassiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "plassillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "plassiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "plassillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "plassinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "plassiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "plasseiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "plassittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "plassinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "plassinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "plassinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "plassinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "plassinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plassinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plassinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plassienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plassianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plassejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plassissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "plassistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "plassiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "plassillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "plassiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "plassillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "plassinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "plassiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "plasseiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "plassittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "plassinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "plassinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "plassinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "plassinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "plassinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plassinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plassinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plassiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plassiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plassiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plassejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plassejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plassissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plassissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "plasseissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "plassistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "plassistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "plasseistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "plassiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "plassillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plassillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "plasseillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "plassiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "plassiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "plasseiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "plassilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "plassillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "plasseillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "plassinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "plassinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "plasseinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "plassikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "plassiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "plasseikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "plasseiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "plassittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plassittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "plasseittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "plasseinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "plassi",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "plassi",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "plass",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"related": [
{
"_dis1": "0 0 0",
"word": "plaseerata"
},
{
"_dis1": "0 0 0",
"word": "plaseeraus"
}
],
"senses": [
{
"categories": [],
"glosses": [
"plot (piece of land)"
],
"id": "en-plassi-fi-noun-LW9y4aIi",
"links": [
[
"plot",
"plot"
]
],
"raw_glosses": [
"(colloquial, dialectal) plot (piece of land)"
],
"synonyms": [
{
"word": "tontti"
},
{
"tags": [
"colloquial"
],
"word": "pläntti"
}
],
"tags": [
"colloquial",
"dialectal"
]
},
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Universities",
"orig": "fi:Universities",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"_dis": "3 49 48",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "10 44 46",
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "3 50 47",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "3 50 47",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"seat, seating (at a table)"
],
"id": "en-plassi-fi-noun-PKhanuin",
"links": [
[
"university",
"university"
],
[
"seat",
"seat"
],
[
"seating",
"seating"
]
],
"qualifier": "university slang",
"raw_glosses": [
"(university slang) seat, seating (at a table)"
],
"synonyms": [
{
"word": "paikka"
},
{
"word": "tuoli"
}
]
},
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Universities",
"orig": "fi:Universities",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"_dis": "3 49 48",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "10 44 46",
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "3 50 47",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "3 50 47",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"seating, seating order (list or table of seating locations)"
],
"id": "en-plassi-fi-noun-XAIGBuYM",
"links": [
[
"university",
"university"
],
[
"seating",
"seating"
]
],
"qualifier": "university slang",
"raw_glosses": [
"(university slang) seating, seating order (list or table of seating locations)"
],
"synonyms": [
{
"word": "istumajärjestys"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈplɑsːi/"
},
{
"ipa": "[ˈplɑ̝s̠ːi]"
},
{
"rhymes": "-ɑsːi"
}
],
"word": "plassi"
}
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish terms borrowed from Swedish",
"Finnish terms derived from Swedish",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑsːi",
"Rhymes:Finnish/ɑsːi/2 syllables"
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "sv",
"3": "plats"
},
"expansion": "Borrowed from Swedish plats",
"name": "bor+"
}
],
"etymology_text": "Borrowed from Swedish plats.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "plassi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "plassit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "plassi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "plassit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "plassin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plassit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plassin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plassien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plassia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plassissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "plassista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "plassiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "plassilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "plassilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "plassille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "plassina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "plassiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "plasseiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "plassitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "plassein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "plassini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "plassini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "plassini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "plassini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "plassini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plassini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plassini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plassieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plassiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plassejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plassissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "plassistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "plassiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "plassillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "plassiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "plassilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "plassinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "plassikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "plasseikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "plassittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "plassisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "plassisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "plassisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "plassisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "plassisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plassisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plassisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plassiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plassiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plassejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plassissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "plassistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "plassiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "plassillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "plassiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "plassillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "plassinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "plassiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "plasseiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "plassittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "plassimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "plassimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "plassimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "plassimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "plassimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plassimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plassimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plassiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plassiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plassejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plassissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "plassistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "plassiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "plassillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "plassiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "plassillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "plassinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "plassiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "plasseiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "plassittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "plassinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "plassinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "plassinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "plassinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "plassinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plassinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plassinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plassienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plassianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plassejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plassissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "plassistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "plassiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "plassillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "plassiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "plassillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "plassinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "plassiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "plasseiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "plassittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "plassinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "plassinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "plassinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "plassinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "plassinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plassinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plassinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plassiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plassiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plassiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "plassejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plassejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "plassissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plassissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "plasseissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "plassistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "plassistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "plasseistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "plassiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "plassillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plassillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "plasseillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "plassiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "plassiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "plasseiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "plassilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "plassillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "plasseillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "plassinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "plassinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "plasseinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "plassikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "plassiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "plasseikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "plasseiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "plassittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plassittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "plasseittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "plasseineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "plasseinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "plassi",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "plassi",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "plass",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"related": [
{
"word": "plaseerata"
},
{
"word": "plaseeraus"
}
],
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish colloquialisms",
"Finnish dialectal terms"
],
"glosses": [
"plot (piece of land)"
],
"links": [
[
"plot",
"plot"
]
],
"raw_glosses": [
"(colloquial, dialectal) plot (piece of land)"
],
"synonyms": [
{
"word": "tontti"
},
{
"tags": [
"colloquial"
],
"word": "pläntti"
}
],
"tags": [
"colloquial",
"dialectal"
]
},
{
"categories": [
"Finnish student slang",
"fi:Universities"
],
"glosses": [
"seat, seating (at a table)"
],
"links": [
[
"university",
"university"
],
[
"seat",
"seat"
],
[
"seating",
"seating"
]
],
"qualifier": "university slang",
"raw_glosses": [
"(university slang) seat, seating (at a table)"
],
"synonyms": [
{
"word": "paikka"
},
{
"word": "tuoli"
}
]
},
{
"categories": [
"Finnish student slang",
"fi:Universities"
],
"glosses": [
"seating, seating order (list or table of seating locations)"
],
"links": [
[
"university",
"university"
],
[
"seating",
"seating"
]
],
"qualifier": "university slang",
"raw_glosses": [
"(university slang) seating, seating order (list or table of seating locations)"
],
"synonyms": [
{
"word": "istumajärjestys"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈplɑsːi/"
},
{
"ipa": "[ˈplɑ̝s̠ːi]"
},
{
"rhymes": "-ɑsːi"
}
],
"word": "plassi"
}
Download raw JSONL data for plassi meaning in All languages combined (20.5kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-12-31 from the enwiktionary dump dated 2025-12-20 using wiktextract (e97c820 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.